Impregnat do betonu – najważniejsze informacje

Impregnacja betonu to świetny sposób na zachowanie powierzchni betonowej w dobrym, nieuszkodzonym stanie. To zabieg szczególnie ważny w miejscach narażonych na zmienne warunki atmosferyczne, ale również w domu w pomieszczeniach narażonych na wilgoć czy stosowanie mocnych środków chemicznych np. łazienka. Beton jest wszechobecny i bardzo łatwo go zaniedbać/zanieczyścić, więc warto zadbać o jego stan, regularnie stosując impregnat do betonu. Zaimpregnowanie betonowej powierzchni, takiej jak ściany, podłogi, schody czy betonowe grille to gwarancja wieloletniej, „bezobsługowej” eksploatacji.

Jakie są rodzaje impregnatów do betonu?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje impregnatów do betonu, tak więc na rynku mamy do wyboru:

•       Impregnaty penetrujące, które „penetrują” w strukturę betonowej powłoki, w wyniku czego uodparniają ją na działanie wilgoci i wody.

•       Impregnaty powłokowe, które oddziałują przede wszystkim na powłokę – zabezpieczają ją przed zanieczyszczeniami, przebarwieniami czy innymi uszkodzeniami np. mechanicznymi.

Specjalne impregnaty do betonu – grupy i zastosowania

Specjalne impregnaty zawdzięczają swoją specjalność dodatkowym właściwościom. Dzielą się na 3 kolejne grupy, które teraz omówimy.

•       Preparaty do hydrofobizacji powierzchni mineralnych

To środki, których specjalnością jest uodpornienie całej powierzchni betonowej na wodę i wilgoć. To impregnat, który wnika w strukturę betonu. Nie tworzy żadnej powłoki na samej powierzchni betonowej.

•       Preparaty poprawiające kolor

Służą przede wszystkim do odnawiania barwy powierzchni betonowej. Sprawiają, że zaimpregnowana powierzchnia wygląda na nowszą, niż jest w rzeczywistości.

•       Impregnaty antygrafitti

Wykorzystuje się w przypadku obiektów publicznych, takich jak mury, ściany bloków itp. Na zaimpregnowanej powierzchni nie da się pisać i malować, ponieważ preparat tworzy warstwę ochronną.

O czym pamiętać przy zakupie impregnatu do betonu?

Poza doborem impregnatu odpowiedniego rodzaju trzeba jeszcze pamiętać o pewnej rzeczy. Kupując impregnat do betonu, należy zwrócić uwagę na zastosowanie konkretnego produktu. Na rynku mamy impregnaty przeznaczone do powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych. Impregnaty przeznaczone do wewnętrznych powierzchni nie sprawdzą się na powierzchniach zewnętrznych ze względu na to, że nie są dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych.

Impregnat do betonu – dlaczego warto?

Zaimpregnowanie betonu zapewnia szereg korzyści. Co konkretnie?

1.     Impregnat do betonu wzmacnia i zabezpiecza oryginalny kolor betonu.

2.     Poprawa struktury betonu powoduje, że powierzchnia wygląda na nowszą, niż jest w rzeczywistości.

3.     Zastosowanie impregnatu do betonu zapobiega powstawianiu przebarwień.

4.     Impregnacja betonu ułatwia czyszczenie powierzchni.

5.     Impregnat do betonu uodparnia powierzchnię na porastanie grzybem, glonem i innymi porostami.

6.     Zaimpregnowana powierzchnia betonowa nie wchłania zanieczyszczeń.

7.     Impregnat do betonu zwiększa odporność powierzchni na uszkodzenia mechaniczne np. zadrapania.

8.     Zaimpregnowanie powierzchni betonowej całkowicie eliminuje pylenie.

9.     Ponadto impregnacja betonu może zlikwidować drobne rysy.

Ile kosztuje impregnat do betonu?

Dobrej jakości impregnat do betonu kosztuje około 150 złotych za opakowanie o pojemności 5L.

Impregnacja betonu – koszty robocizny

To zależy od metrażu powierzchni, którą chcemy zaimpregnować. Bez względu na impregnowaną powierzchnię – warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę. To oszczędzi nam kosztów związanych z zakupem odpowiednich narzędzi oraz problemów z wyborem odpowiedniego impregnatu. Cena usługi mieści się zazwyczaj w zakresie od 20 do 80 złotych.

Jak często należy impregnować powierzchnie betonowe?

To zależy od rodzaju powierzchni, jaką chcemy zaimpregnować. Zadbane powierzchnie, które nie są wystawione na nadmierną eksploatację, wystarczy zaimpregnować raz. Dotyczy to na przykład ścian. Sprawa ma się inaczej w przypadku powierzchni chodzonych ze względu na dużą eksploatację. Takie powierzchnie należy regularnie impregnować – co 2-3 lata.