Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – jak należy postąpić?

Stłuczki i inne nieprzewidziane zdarzenia drogowe mogą przytrafić się każdemu, nawet doświadczonemu i ostrożnemu kierowcy. Na szczęście, w trudnej sytuacji nie jesteśmy zdani na siebie – możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Dzięki ubezpieczeniu komunikacyjnym możemy otrzymać środki na pokrycie kosztów naprawy czy nawet rehabilitację. Jak wygląda zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Sprawdź!

Po pierwsze: protokół

Ważnym etapem postępowania w przypadku kolizji jest spisanie oświadczenia, w którym obie strony przedstawiają spójną wersję wydarzeń. W oświadczeniu należy zawrzeć datę, godzinę i miejsce zdarzenia, okoliczności oraz dane kierowców i samochodów biorących udział w stłuczce. Wzór protokołu znajdziesz w Internecie. Pamiętaj o tym, aby wszystkie szkody dokładnie sfotografować. Jeśli ustalenie wspólnej wersji jest niemożliwe, jeden z kierowców jest pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających lub prowadził służbowe auto, konieczne będzie wezwanie policji.

Po drugie: zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela

Kolejnym krokiem na drodze do otrzymania rekompensaty za straty poniesione w kolizji jest wypełnienie oświadczenia, który należy dostarczyć do ubezpieczyciela. Wzory takich dokumentów znajdziesz na stronie internetowej każdego towarzystwa oraz witrynie Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jeśli posiadasz oświadczenie lub orzeczenie policji o winnym zdarzenia, należy skontaktować się z towarzystwem, w którym ubezpieczony jest sprawca. Możesz to zrobić osobiście, telefonicznie lub on-line.

Ile masz czasu na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela? Z przedstawicielem towarzystwa najlepiej skontaktować się najszybciej, jak to tylko możliwe. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego masz aż 3 lata na zgłoszenie szkody. W przypadku szkody osobowej czas ten jest jeszcze dłuższy – wynosi aż 20 lat.