Sito filtracyjne i jego zastosowanie w nowoczesnych przedsiębiorstwach
Jeśli zajmujesz się produkcją lub interesuje Cię ten temat sito filtracyjne to produkt, który stanowi tak zwany niezbędnik w pracy. Przy pomocy sita filtracyjnego możliwe jest usprawnienie produkcji, zwiększenie wydajności przetwórstwa, a także precyzyjna praca bez strat produktu końcowego. Sita filtracyjne charakteryzują się dużą powierzchnią filtrowania oraz specjalnym splotem, który redukuje straty ciśnienia oraz straty produktu czyniąc przetwórstwo bardziej ekonomicznym. Im lepszy proces filtracji, tym lepsza produkcja a co za tym idzie zyski przedsiębiorstwa i jego pozycja na rynku. Sito filtracyjne o wysokiej jakości może posłużyć na długo bez narażania przedsiębiorstwa na dodatkowe koszty naprawy i przestoje w produkcji. Sito filtracyjne zazwyczaj jest wykonane z drutów stalowych lub chromoniklowych, dzięki czemu jest odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz czynników mechanicznych w trakcie pracy. Są wytrzymałe, odporne na rozchylanie włókien siatki, odporne na ścieranie, a także łatwe do czyszczenia i przygotowane do wielokrotnego użytku. Mogą być wykorzystywane w różnorodnych zakładach gospodarczych przetwarzających tworzywa sztuczne a także ciecze, czy gazy. Sito filtracyjne służy nie tylko do filtrowania, ale również do segregacji, suszenia i ochrony przed zanieczyszczeniami oraz owadami.
Sito filtracyjne o uniwersalnym zastosowaniu w gospodarce
Sito filtracyjne może mieć różnorodną średnicę w zależności od swojej funkcji. Sito jest odporne na korozję, a także lekkie tak, aby były jak najprostsze w codziennym użytkowaniu. Są także elastyczne i płaskie, dzięki czemu można je dowolnie formować. Dzięki tym wszystkim cechom sita filtracyjne mogą być stosowane w różnorodnych branżach. Stosuje się jako filtry do przesiewarek, filtry kanalizacyjne, a także w przemyśle gazowym, maszynowym, metalowym, produkcyjnym, spożywczym, cukrowniczym, drzewnym, jak również w architekturze, górnictwie, recyklingu, hutnictwie. Pełnią również funkcje przesiewaczy w maszynach rolniczych, a także służą do rozdzielania materiałów sypkich w branży budowlanej. Sita filtracyjne to także osłony do wentylacji, klimatyzatorów oraz kanalizacji. Sita filtracyjne tresowe filtrują paliwa stałe, a sita o splocie holenderskim są wykorzystywane w farmaceutyce, górnictwie i oczyszczalniach ścieków.
Sito filtracyjne – jakie mamy rodzaje splotów?
Sita filtracyjne w zależności od zastosowania mogą różnić się rodzajem splotu. Sita tkane mogą mieć splot prosty lub splot skośny. Są wykonane ze stali węglowej nierdzewnej, żaroodpornej. Splot prosty jest najbardziej popularny. Służy do przesiewania drobnych materiałów, a także filtracji gazów, płynów i cieczy, Splot skośny pozwala na uzyskanie oczek o większej średnicy niż splot prosty. Sita tkane bez oczkowo będą najlepsze do tworzyw sztucznych, a także odwadniania i osuszania. Inne rodzaje sit filtracyjnych to sita szczelinowe, sita plecione, sita płaskie, sita zgrzewane czy strunowe. Wszystkie rodzaje sit przed dopuszczeniem do użytku przez przedsiębiorstwo powinny być sprawdzane przez wykwalifikowanych inżynierów, a także uzyskać odpowiedni certyfikat. Duża część z nich będzie służyła w przemyśle spożywczym do kontaktu z żywnością, dlatego tak ważne jest, aby produkty były bardzo dobrej jakości. Sita filtracyjne to elementy przemysłu pozwalające na rozwój technologii i efektywniejsze wykorzystanie surowców naturalnych. Sita filtracyjne sprawdzają się zarówno w procesach statycznych, jak i dynamicznych, co więcej mogą być stosowane zarówno przez małe, jak i większe zakłady przetwórstwa. Przemysł papierniczy, rolnictwo i akwakultura, przemysł maszynowy, przemysł surowców mineralnych – to branże, które na co dzień korzystają i cenią sobie zastosowanie sit filtracyjnych.