Amortyzatory do przyczepki – najważniejsze informacje

Amortyzatory do przyczepki dzielimy dwie podstawowe kategorie, które wynikają z konstrukcji danego amortyzatora. Na rynku mamy dostępne gumowe oraz gumowo-metalowe amortyzatory do przyczepki. Zaraz dokładniej omówimy ten temat. Bez względu na rodzaj – amortyzator do przyczepki ma kilka ważnych zadań. Amortyzator odpowiada przede wszystkim za odpowiednią ochronę przed wibracjami. Absorpcja energii kinetycznej, która wynika z właściwej izolacji i kompensacji drgań to kolejne zadania amortyzatora. Poza wymienionymi właściwościami – amortyzatory do przyczepki mają jeszcze jedną, bardziej przyziemną, funkcję – zmniejszenie poziomu hałasu, który generują maszyny podczas pracy. To przyjemny skutek uboczny będący rezultatem wyżej wspomnianych funkcji amortyzatora.

Jakie są rodzaje amortyzatorów?

Amortyzatory do przyczepki dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Wynika to z konstrukcji amortyzatora, która bezpośrednio przekłada się na zastosowanie konkretnego amortyzatora. Wyróżniamy:

•       Walcowe amortyzatory gumowe, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle rolniczym, gdzie wpływają na niezawodną pracę ciągników i maszyn rolniczych. W pracy z ciągnikiem/maszynami rolniczymi odpowiednia amortyzacja jest bardzo istotna. Walcowe amortyzatory gumowe świetnie sobie radzą z drganiami powodowanymi np. przez nierówne drogi. Dzięki temu pozytywnie wpływają na komfort jazdy, ponieważ mniejsze drgania przekładają się na mniejsze obciążenie kręgosłupa kierowcy. To z kolei wpływa pozytywnie na wydajność kierowcy, która zwiększa jego bezpieczeństwo. Poza komfortem kierowcy – walcowe amortyzatory zmniejszają zużycie elementów układu napędowego, dzięki czemu wydłużają czas eksploatacji. Walcowe amortyzatory gumowe izolują elementy, w których powstają drgania. Efektywne rozpraszanie drgań przekłada się na mniejszą częstotliwość występowania uszkodzeń.

•       Amortyzatory metalowo-gumowe, które składają z połączenia naturalnego kauczuku/mieszanek gumowych ze stalą/stalą nierdzewną. Mają różne formy np. walce bądź stożki. Forma amortyzatora przekłada się na jego przeznaczenie.

Ze standardowych typów to tyle, lecz mamy dla Ciebie coś specjalnego. Bonusowy typ amortyzatora:

•       Niestandardowy amortyzator, który wykonamy specjalnie dla Ciebie na podstawie Twojego własnego projektu. Zrobimy dla Ciebie amortyzator o dowolnym rozmiarze czy kształcie – na specjalne zamówienie. Korzystamy z najwyższej klasy materiałów. Podstawy składnik, który wykorzystujemy do produkcji amortyzatorów – poznasz w kolejnym akapicie.

Z czego tworzy się gumowe amortyzatory?

To oczywiście kwestia zależna od producenta konkretnego amortyzatora. Najlepsze gumowe amortyzatory są wykonane ze specjalnej mieszanki gumowej, która bazuje na naturalnym kauczuku NR. To bardzo wytrzymała substancja. Z tego względu kauczuk NR ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Amortyzator stworzony na bazie kauczuku NR jest odporny na starzenie i ścieranie. Materiał ten jest elastyczny i stabilny bez względu na temperaturę otoczenia. Kauczuk NR sprawdza się przy produkcji amortyzatorów, ponieważ jest bardzo sprężysty przy odbiciu. Z tego względu doskonale radzi sobie z tłumieniem drgań i hałasu.

Gumowe amortyzatory do przyczepki – jakie są typy?

Rozróżniamy kilka typów gumowych amortyzatorów:

•       Typ A, który jest wyposażony w dwie śruby i dwa gwinty zewnętrzne.

•       Typ B, który posiada jedną śrubę, jeden otwór nagwintowany, jeden gwint i jeden otwór.

•       Typ C, który ma na wyposażeniu dwa otwory na śrubę.

•       Typ D, który jest wyposażony w jedną śrubę, jeden gwint i gumowe zakończenie.

•       Typ E, który ma jeden otwór na śrubę i gumowe zakończenie.

Gumowe amortyzatory – zastosowanie

Amortyzatory gumowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Drzwi, klapy, bramy, instalacje, maszyny, silniki czy napędy to podstawowe obszary, w których wykorzystuje się amortyzatory gumowe. Wykorzystuje się je na przykład do łożyskowania agregatów, pomp czy sprężarek. Amortyzatory gumowe stosuje się również w drzwiach jako ograniczniki. W innych rzeczach stosuje się je jako elementy tłumiące drgania i hałas.

Industrialny metalowy hoker stołek barowy z oparciem https://beesafe.pl/porady/majowka-kiedy-jest-ile-trwa/ imate-demi.org